Witam wszystkich,

 

Muszę trochę opisać ten bieg. Pojawiają się pytania od znajomych, różne reakcje, dlaczego taka nazwa? Skąd się wziął pomysł na takie biegi? Trochę dziecinne? Ooo coś nowego? Itd. itp.

 

Odpowiadam:

Po pierwsze jako dziecko oglądałem dużo westernów a przyznam, że trochę ich było. Ten bieg będzie wspomnieniem mojego dzieciństwa, a może waszego również? W filmach pojedynki były przeważnie między Indianami i kowbojami. Lubiłem jednych i drugich, a idąc na podwórko robiłem sobie łuk z gałęzi lub z jakiegoś patyka i się tak bawiłem. Kiedy byłem większy zacząłem się interesować kulturą Indian. Przeczytałem trylogię Złoto Gór Czarnych Alfreda Szklarskiego, a następnie  Pięcioksiąg przygód Sokolego Oka Jamesa Fenimore’a Cooper’a. Historia i kultura Indian bardzo wciągnęła mnie. Parę lat temu pomyślałem, że coś na temat Indian zrobię. Nie wiedziałem do końca co chciałbym zorganizować, jak to ma wyglądać.

 

Bieg! To pierwsza myśl, która przyszła mi do głowy. Sam dużo biegam, biorę udział w wydarzeniach biegowych. Postanowiłem, że zorganizuję bieg. Może jeden, może kilka… Nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że biegu o takiej tematyce jeszcze nie było. Wbrew pozorom tematyka tego biegu ma również związek z naszą kulturą. Życie Indian to była to walka o #wolność , o swój dom .Tam były walki miedzy białymi a Indianami, oczywiście rozgrywające się mniej więcej w XVIII –XIX wieku. U nas były rozbiory do tego momentu, że Polska zniknęła z mapy Europy. Terytoriów należących do Polski nie było, jednak ludzie, kultura i tradycje pozostały. Indian  spychano do rezerwatów, zabierano ich ziemie, a walka o wolność pozostała.  Po kilkunastu latach po zaborach w Polsce nastąpił kompromis – utworzono na kilka lat Księstwo Warszawskie, potem……. znowu nic. W Ameryce były bitwy , następnie wojna secesyjna.

 

Skąd nazwa – Góra Wodzów?

W Ameryce  znajduje się Mount Rushmore (Góra Rushmore) – góra leżąca w Black Hills w hrabstwie Pennington na zachodzie stanu Dakota Południowa, w której w latach 1927–1941 wykuto pomnik o nazwie Mount Rushmore National Memorial.

 

Pomnik składa się z czterech głów prezydentów USA, szczególnie znaczących dla historii tego kraju. Każde popiersie ma wysokość ok. 18 m. Przedstawieni tam prezydenci to (od lewej): George Washington (początek budowy 1930), Thomas Jefferson (1936), Theodore Roosevelt (1939) oraz Abraham Lincoln (1937).

 

Tak tu chodzi o tę górę, ktoś może w tej chwili pomyśleć no ok, ale to są prezydenci? Tak, ale byli wodzami, ojcami – założycielami. W niektórych informacjach, na obrazach, zdjęciach dodawane są do tej skały wizerunki wodzów Indian, tych bardziej charakterystycznych, walczących o WOLNOŚĆ.

Prawdziwi ojcowie założyciele. A są to: Chief Joseph (Wódz Józef-Hinmaton-Yalatkit), Sitting Bull (Siedzący Byk – Tatanka Yotanka), Geronimo (Goyahkla – Ten który ziewa), Red Cloud (Czerwona Chmura-Makhpiya-luta).

 

Tu kończę. Niedługo zaczną się zapisy na cały cykl i poszczególne biegi

 

 

 

SERDECZNIE ZAPRASZAM,

być może to pierwszy i ostatni taki cykl.